Tips

Bříško znamená riziko

31. srpna 2008 v 13:03 | http://www.dokonalezeny.cz
I malé bříško znamená riziko srdečně-cévních chorob. Podle nejnovějších výzkumu může být pro zdraví nebezpečné i malé bříško. Dlouho se ví, že tukové polštáře v oblasti břicha a boku předurčují vysoké riziko onemocnění chorobami srdce a cév. Jenže experti z texaského Dallasu tvrdí, že kardiovaskulární nemoci mohou mít i jedinci se zanedbatelným tukovým bříškem.
Nejhůř jsou na tom prý lidé, kteří mají celou postavu štíhlou, ale na břiše se jim ukládá tuk. Ačkoli si spočtou BMI, jehož hodnoty spadají do sféry normální postavy, mohou být tito jedinci vystaveni riziku onemocnění srdečně-cévními chorobami. "Ve třiceti a čtyřiceti obvykle přibíráme asi tři až čtyři palce v oblasti břicha. Probíhá to pomalu den za dnem, je to válka od jídla k jídlu, ale stojí to za to. Dokonce i malé bříško představuje vyšší riziko než to ploché," varoval profesor James A. Oe Leoms z University of Texas.

Metabolismus, výdej a příjem energie

28. srpna 2008 v 15:47 | http://www.bud-fit.cz | Radek Mirovský
Udržování optimální váhy a redukce tukové tkáně je mimo jiné závislé na množství přijaté a spotřebované energie. Hodnota vydané energie potřebné pro látkovou přeměnu se jinak nazývá metabolismus.
Pro určení metaboslimu je nutné znát hodnotu bazálního (klidového) metabolismu. K němu pak připočteme energii, kterou vydáváme fyzickou i duševní činností během dne a výsledné číslo je množství vydané energie nutné pro pokrytí celkového denního metabolismu. Základními jednotkami jsou buď kilokalorie (kcal) nebo kilojoule (kJ), přičemž 1 kcal je zhruba 4,2 kJ.
Bazální metabolismus (BM)
Bazální neboli klidový metabolismus (BM) je energie, která je nezbytná pro základní životní pochody v organismu - termoregulace, svalové napětí, funkce srdce, jater, ledvin, plic, centrální nervové soustavy atd. Jakákoliv pohybová i duševní činnost navíc (chůze, oblékání, čtení, běh, soustředění, stres i trávení potravy) výdej energie zvyšuje.
Stanovení bazálního metabolismu
BM lze stanovit přibližně podle níže uvedených vzorců, výsledná hodnota je však pouze orientační (podobně jako v případě BMI). Pokud chceme získat přesnou hodnotu svého BM, je lepší navštítit odborné pracoviště, které se stanovením BM zabývá.
muži : BM = 66 + (13.7 x hmotnost) + (5 x výška) - (6.8 x věk) (kcal)
ženy : BM = 655 + (9.6 x hmotnost) + (1.85 x výška) - (4.7 x věk) (kcal)
BM fyzicky průměrného muže (cca 180 cm, 75 kg, 20 - 50 let) je asi 1670 - 1860 kcal (7000 - 7800 kJ) za 24 hodin.
BM fyzicky průměrné ženy (cca 167 cm, 61 kg, 20 - 50 let) je 1310 - 1480 kcal (5500 - 6200 kJ) za 24 hodin.
Hodnota BM je individuální veličina - výsledné číslo je ovlivněno věkem, tělesnou strukturou, pohlavím, výškou, váhou, poměrem aktivní (netukové tkáně) a pasivní hmoty (tukové tkáně). Energetický výdej je nejvyšší během dětství a dospívání, v průběhu těhotenství a kojení atd. S rostoucím věkem hodnota BM klesá, což se u většiny z nás projevuje zvyšováním procenta tuku.
Za předpokladu, že přijatá strava bude obsahovat všechny druhy kvalitních živin podle teorie zónové diety (viz článek o základních živinách) a že bude přijatá energie odpovídat zhruba energii vydané, neměl by zdravý a fyzicky aktivní člověk ani přibírat ani ztrácet váhu. A neměl by se ani měnit poměr aktivní a pasivní hmoty (netuková a tuková tkáň).
Naopak budeme-li se snažit redukovat tukovou tkáň, měli bychom přijmout méně, než vydáme. Teoreticky by zdravý člověk měl zhubnout 1 kg tukové tkáně za měsíc, za předpokladu, že každý den přijme o 1000 kJ méně, než vydá. Za optimální se považuje hubnout kolem 2 kg tukové tkáně za měsíc, tj. cca 2000 kJ za den méně přijmout než vydat.
Příklady hodnot metabolismu při různých aktivitách
Běh 12 km/h.......................... 900% BM
Běh 16 km/h........................ 1280% BM
Běh 20 km/h........................ 2000% BM
Jízda na kole 12 km/h............. 340% BM
Jízda na kole 18 km/h............. 560% BM
Jízda na kole 24 km/h........... 1060% BM
Plavání prsa 50 m/min............. 780% BM
Plavání kraul 50m/min........... 1180% BM
Chůze 5 km/h........................ 300% BM
Chůze 7 km/h........................ 440% BM
Hodnoty jsou uvedeny v procentech bazálního metabolismu. Vždy je však nutno brát v potaz jen dobu, po jakou dobu je aktivita vykonávána. To znamená, že pokud bude člověk 1 hodinu běhat rychlostí 12 km/h, musí vynásobit BM devíti a to celé vydělit 24 a připočíst k BM a ostatním aktivitám.

Líbání je lék

28. srpna 2008 v 15:39 | http://www.dokonalezeny.cz/
Naše rty a ústa obsahují citlivá nervová zakončení. Vášnivý polibek vám proto může zmírnit i bolesti. Lékaři tvrdí, že polibek je specifickým druhem preventivního očkování.
Působí na imunitu
Sliny totiž obsahují velké množství bakterií, z nichž je 80% společných všem lidem a 20% individuálních. Při polibku se bakterie přenášejí a ty cizí vyvolávají v organiznau stav pohotovosti - moblizují imunitní systém, který začíná produkovat protilátky. Sliny zabraňují tvorbě zubního kazu, neutralizují kyselý plak a masáž dásní jazykena je zase prevencí proti paradentóze. Díky endorfinu, který je bohatě obsažený ve slinách, lze prokazatelně zmírnit bolest v těle. A protože po polibku dýcháme místo dvacetkrát šedesátkrát za minutu, mívá ten, kdo se často líbá, méně problémů se žaludkem, žlučníkem i krevním oběhem.
Je to fajn
Není to inspirativní? Zejména když je libání tak příjemné a zdravé ... Pokud chcete, aby vaše líbání bylo příjemné i pro druhou stranu, používejte správné dentální gely, které ústa dezinfikují (novinkou je gel z jadérek grepů - Citrovital dentální gen. Líbání i omlazuje, prototže současně procvičuje 38 svalů obličeje!

Osobní trenér

23. srpna 2008 v 21:21
Rady trenéra jsou vhodné pro všechny, kdo mají zájem o sestavení tréninkového plánu, rozhodně ho ale ocení naprostí začátečníci a ti, kdo s posilovnou nemají velké zkušenosti - nelze totiž spoléhat na to, že cviky odkoukáte od jiných nebo je pochopíte z nákresu na stroji. A pokud byste je prováděla špatně, mohla byste si i uškoclit. Osobní trenér je dobrý i pro klienty, kteří mají fyzické problémy či trpí nějakou chronickou nemocí. Často si ho berou i ženy po porodu, aby se dostaly zase rychle do formy.
Na vás pak bude záležet, zda máte zájem o dlouhodobou spolupráci, nebo jen o pár konzultací. Pokud vám stačí seznámit se lépe se stroji a nechat si sestavit tréninkový plán, může jít jen o několik hodin. S trenérem ovšem můžete také cvičit pravidelně - třeba jen proto, že vám to dodá motivaci. Pokud totiž víte, že na vás v posilovně čeká, nestane se vám, že byste jen tak bezdůvodně vynechala cvičení. A stejně tak ho ,neodfláknete', i kdyby se vám občas chtělo. Slevit sám sobě bývá často lákavější.
Před tím, než trenéra oslovíte, se vyplatí projít a srovnat si internetové stránky několika z nich. Získáte tak představu, co můžete očekávat. Než se pustíte do samomého cvičení, měli byste se nejprve s trenérem sejít a stanovit váš cíl - to, zda chcete zhubnout, zpevnit tělo, zbavit se bolestí zad, nebo obnovit svaly například po úrazu. Pak bys vámi měl probrat nejen cvičební plán, ale také jídelníček, jaký je, a jak by měl vypadat. Ceny za hodinu tréninku stojí (vedle vstupu do posilovny) většinou 300-600 Kč (samozřejmě, jsou i dražší trenéři, u nichž hodina stojí 1000 a více korun).
JAK SI VYBRAT TOHO PRAVÉHO
Trenér by měl během hodiny dohlédnout na to, zda klient hodně pije a zda hodina probíhá tak, jak má. Například se začíná desetiminutovým rozcvičením, pak následuje protažení, aby byly svaly připravené, a poté vlastní posilování. To trvá šedesát minut. Pak je dobré, aby šel klient sám ještě na karcliovaskulární trénink, který by měl trvat minimálně čtyřicet minut. Potom jsou samozřejmě věci, na něž trenér dohlédnout nemůže, například jestli klient dodržuje dohodnutý jídelníček. Pokud si s trenérem nesedíte, máte pocit, že vás spíš sráží než motivuje (a případně si na vás léčí vlastní mizerné sebevědomí), najděte si jiného. Jde o člověka, se kterým se v případě dlouhodobějšího plánu budete setkávat několikrát týdně po dobu týdnů a měsíců - takže je zbytečné nechat si cvičení jakkoli znepříjemnit.

ZÁKLADNí PRAVIDLA ÚSPĚCHU:
1. Při první návštěvě si všímejte vybavení posilovny. Hezké sprchy jsou příiemné, ovšem důležitější je stav strojů.
2. Zkonzultujte s trenérem své cíle - na jeiich základě by vám měl sestavit tréninkový plán i ideální jídelníček
3. Trenér by se vám měl celou hodinu pozorně věnovat - nastavovat vám posilovací stroje, kontrolovat provádění cviků.
4. V případě vašich dotazů a nejistoty by s vámi měl vše probrat - jste to přece vy,
kdo si platí služby.

Tanec - jak formuje naši postavu?

23. srpna 2008 v 21:12
Smím prosit? Na tuhle otázku byste neměla odpovídat ne. Jen si běžte skočit. Uděláte tělu stejně dobře jako na hodinách aerobiku. A postavu vám budou závidět všechny holky z ulice.
Pokud vás nebaví křepčit na parketu jen tak, říkejte si, že to děláte pro svou postavu. Účinky tance na její tvar jsou přímo geniální. Ovšem stejně jako ve stravování a v sexu, chce to jistou pravidelnost i v tomto případě. Ale, tak co byste si nezatančila jen tak doma před zrcadlem za nudného zimního večera? Je to velmi osvěžující! Proč vám tělo poděkuje? Pokud se budete tanci věnovat pravidelně, můžete počítat s následujícími popsanými výsledky:
 • Celá spodní část vašeho těla bude podstatně více tonizovaná, a to zvláště v oblasti svalových skupin lýtek, stehen, hýžďového svalstva, svalstva krajiny břišní a oblasti boků.
 • Dosáhnete posílení hlavních svalových skupin spodních partií vašeho těla včetně svalstva zadní i přední strany stehen a svalů hýžďových. Některé taneční pohyby, jako je příklad posouvání partnera kupředu při swingu, působí na trojhlavý i dvojhlavý sval pažní, na deltové svaly pletence ramenního a na prsní svalstvo.
 • Podaří se vám omezit vaši tělesnou hmotnost a zlepšit stav srdečně-cévního systému.
 • Country tance, tance lidové, jazz, swing, samba, salsa, polka a step docela fungují jako klasická aerobní cvičení. U dalších forem tance, jako jsou například moderní styly nebo balet, záleží efekt aerobního cvičení na pohybech a jejich tempu.
A proč vám poděkuje psychika? Podle výsledků studie provedené vědeckými pracovníky Reed College v Portlandu ve státě Oregon jsou tanečníci spokojenější, sebejistější, mají vyšší sebedůvěru, jsou tvořivější, koordinovanější, optimističtější, inteligentnější a disponují vyšší hladinou energie. Tanec navíc dokáže navozovat nadšenou euforii, pomáhá zlepšovat náladu, zmírňuje stres a propůjčuje životu jiný, pestřejší rozměr. Tak holky, má to jen samá pozitiva. Hurá na večírek, rozhoupat se v bocích a...

Jak shodit týdně půl kila - bez odříkání

22. srpna 2008 v 18:22
Blíží se léto a loňské sukně na vás praskají ve švech? Klid. Poradíme vám, jak z jídelníčku denně vyškrtnout nejméně 500 kalorií. Když se budete držet našich rad, za měsíc zhubnete o dvě kila - a už nepřiberete.
Snídaně:
1. K snídani si dejte místo koblihy krajíc tmavého chleba s marmeládou.
Týdně ušetříte: 1890 kalorií

2. Přestaňte pít džus a raději do sebe obraťte velkou sklenici vody bez bublinek s trochou čerstvé citronové nebo pomerančové šťávy.
Týdně ušetříte: 840 kalorií

3. Dáváte si do kávy smetanu a dvě kostky cukru? Ochuťte ji jenom trochou odstředěného mléka.
Týdně ušetříte: 637 kalorií

Oběd:
1. Místo plněné bagety schroupejte salát s kuřecím masem a netučnou zálivkou.
Týdně ušetříte: 1050 kalorií

2. Nezapíjejte oběd limonádou typu "hubolep", ale minerálkou s příchutí.
Týdně ušetříte: 1610 kalorií

3. K hranolkům si objednejte hořčici. Na tatarskou omáčku zapomeňte.
Týdně ušetříte: 1400 kalorií

Večeře:

1. Místo mísy špaget s kečupem si naservírujte malý talíř kolínek s vařenou míchanou zeleninou.
Týdně ušetříte: 1400 kalorií

2. Nahraďte kapučíno a sklenici vína dvěma neslazenými ledovými čaji.
Týdně ušetříte: 1400 kalorií

3. Salát ochuťte jenom citronovou šťávou a na vařené brambory nebo bramborovou kaši si místo roztaveného másla nakapejte trochu kečupu.
Týdně ušetříte: 1575 kalorií

44 způsobů, jak zaručeně zhubnout

21. srpna 2008 v 11:54
Existuje tisíc důvodů, proč chtít zhubnout. Znamená to totiž: 1. Vypadat mladší. 2. Opálit si zase po dlouhé době břicho (opálené vypadá štíhlejší). 3. Nepřijít o manžela nebo přítele....... který se dříve či později zblázní do slečny s plochým bříškem.
Pořád je vám to málo? Vtom případě si nasaďte na záda desetikilový batoh a choďte s ním týden po horách. A pak ho sundejte. Budete mít pocit, že skáčete po Měsíci. Proč s sebou vlastně celý život vláčet deseti i vícekilové závaží? Raději svou páteř i klouby šetřete. Naše rady a herečka Petra Kulíková-Špindlerová, kterou znáte například ze seriálu Případy detektivní kanceláře Ostrozrak, nechť vám k tomu dopomáhají.

1. Nakupujte s chladnou hlavou. Co nekoupíte, to nesníte. Nejspíš i vy máte zvláštní dar objevit doma každou tatranku, sklenice nutely se před vámi třese hrůzou a štangle vysočiny zelená strachy. Pak si je prostě domů vůbec nenoste. Budete-li mít lednici plnou nízkotučných bílých jogurtů a mrkve, hádejte, co si dáte k večeři?

2. Nakupujte s plným žaludkem. A nikdy ne hladová. Tehdy budete mít pocit, že musíte vykoupit celý obchod - a doma to přece nenecháte zkazit...

3. Nechoďte nakupovat bez seznamu. Jestliže přesně víte, co potřebujete, bude pro vás mnohem jednodušší ignorovat sladkosti a smažené brambůrky.

4. Neberte si s sebou o mnoho více peněz, než kolik jich potřebujete pro nákup potravin podle předem připraveného papírku. Kreditní kartu nechte pro jistotu doma.

5. Naplánujte si, co a v jakém množství sníte, a tomu také uzpůsobte nákup. Potřebujete-li mít pro svůj klid 'železnou zásobu' (pro případ, že by vypukla třetí světová nebo vás povodeň odřízla na tři týdny od světa), předzásobte se rýží a těstovinami. Dlouho vydrží a nedá se chroupat při televizi.

6. Počítejte s krizí. Pořád byste měla mít možnost dát si něco nízkoenergetického, například očištěnou mrkev. Do práce si noste třeba zeleninový salát s libovým kuřecím masem. Nemůže pak dojít k tomu, že máte velký hlad, a protože jiná možnost není, skončíte u párku v rohlíku.

7. Nepečte. Maminka sice měla čerstvý koláč, buchty či bábovku každou neděli, ale to neznamená, že musíte jít v jejích stopách. Místo víkendového vyváření raději ­vyrazte na výlet. Dáte-li si umírněný oběd ve venkovské restauraci, utratíte mnohem méně, než když nakoupíte suroviny na sobotní a nedělní oběd v supermarketu (a k nim přihodíte krabici tyčinek Deli, výhodné dvojbalení šlehačky a tři láhve koly s 20 % obsahu zdarma).

8. Jezte často, ale málo. Nejlépe po dvou až třech hodinách, a to i tehdy, když zrovna nemáte hlad. Optimální je jíst pětkrát až šestkrát denně, ovšem velmi malé dávky. Pokud budete jíst šestkrát denně normální, nebo dokonce dřevorubecké porce, zaručeně přiberete.

9. Jezte pravidelně ve stejnou dobu, pokud možno na stejném místě. Vždy seďte u stolu a nedělejte u toho nic jiného. To, co škodí postavě, není ani snídaně, ani oběd, ani lehká večeře, ale tu a tam uzobnutá sušenka, kus salámu či sáček oříšků u vašeho oblíbeného seriálu.

10. Jídlo si dávejte na menší talíře, používejte i malé příbory a skleničky. Když i sebedrobnější kousek ­libového bílého masa ozdobíte bohatou salátovou oblohou, bude se vám zdát, že je jídla dostatek. Tak i malá porce utiší hlad, protože mozek bude tělu signalizovat, že mu nehrozí hladomor?

Které ovoce vaší linii rozhodně neuškodí?

16. srpna 2008 v 10:53
Letní horka lákají sáhnout po svěžích plodech. Skvělá volba, pokud víte, které vybrat.
Mnoho druhů ovoce a zeleniny jsou velmi užitečnými spojenci v boji s nadbytečnými kilogramy. Na druhou stranu v nich však číhá i nebezpečí v podobě cukrů a tuků. Skutečnou tukovou bombu představuje například avokádo (dá se srovnávat s máslem), mno­ho cukru je zase třeba v hroznovém víně, pomerančích nebo banánech. S nákupním košíkem tedy následujte náš dietní seznam, a nemůžete se se splést!

Složení stravy

14. srpna 2008 v 10:16
Strava by měla být pestrá a smíšená, to znamená, že by měla obsahovat různé druhy potravin. Není vhodné nějakou potravinu ze stravy zcela vyloučit, pokud k tomu není závažný zdravotní důvod. Každá jednostranná strava organismus poškozuje. Následky se nemusí projevit hned, mohou se střádat měsíce nebo dokonce i roky, než se projeví.Strava člověka se skládá ze základních živin - sacharidy, tuky, bílkoviny a dále pak z vitamínů, minerálních látek a vlákniny.
Množství jednotlivých živin záleží na věku a hmotnosti jedince. Doporučení pro dospělého člověka jsou následující:
Sacharidy - 50-55% celkového energetického příjmu (cca 4g/ kg tělesné hmotn./den)
Tuky - 25-30% celkového energetického příjmu (cca 1g/kg/den)
Bílkoviny - 12 - 15% (cca 0,8 g/kg/den)
Vláknina - 30g na den

Jak zhubnout rychle a zdravě?

1. srpna 2008 v 10:00
(sice je tohle článek situovaný na začátek roku.. ale newadí:P)

10 tipů na hubnutí!!

31. července 2008 v 10:00
 1. Dejte si pořádnou snídani.Třeba musli,ovoce a klidně ještě plátkový sýr a chléb.Snídaně vás totiž skvěle nastartuje a nebudete mít během dne potřebu se něčím dojídat.
 2. Večer uuž je vaše trávení pomalejší,protose snažte najíst se naposledy maximálně v 18:00.Dejte si jen lehkou večeři,jinak tělo nestihne vše využít do snídaně a promění zbylou potravu v tuky.
 3. Když dostanete chuť na sladké,dopřejte is ho.Ideální jsou gumoví medvídci,nebo dětská přesnídávka,to je fakt mňamka a nemá téměř žádný tuk:-)
 4. Zdání klame.Do spousty potravin byste to sice neřekli,ale obsahují více kalorií než je zdrávo.Výborným příkladem je sušené ovoce,jehož 100 gramů má ve většině případech více kalorií než porce oběda.
 5. Pozor na přílohy.Brambory obsahují spousty škrobů a jsou velmi těžko stravitelné.Naopak rýže si můžete dopřát,kolik chcete,protože je z příloh nejzdravější.
 6. Rybí a drůbeží maso je nejzdravější a nejdietnější.Zapomeňte na tučné vepřové.
 7. Pozor na plátkové sýry.Tady se vyplatí pozorně si přečíst nutriční tabulku.Některé obsahují velmi mnoho tuku.
 8. Ovoce a zeleniny můžete sníst kolik chcete.Ideální je meloun,jablka nebo banány,kteří vás zasytí rychle a na dlouhou dobu.
 9. Zuby si můžete čistit i víckrát denně než dvakrát denně.Nejenže budete mít pěkný chrup,ale i chuť zubní pasty potlačí chuť přecpávat se.
 10. A teď ten poslední,snad nejdůležitější tip na hubnutí.Sport.Bez něho je toto zdravé stravování úplně zbytečné.Takže jezte zdravě a hýbejte se.

Pohodlné hubnutí

30. července 2008 v 10:00
CHCEŠ ZHUBNOUT BEZ JOJO EFEKTU???
DRŽ SE TĚCHTO PRAVIDEL, ZHUBNEŠ A NEPOŠKODÍŠ SI ZDRAVÍ!!!

Rychlé diety

16. července 2008 v 14:54
Všichni nás od rychlodiet zrazují, přesto je pořád zkoušíme. Máme pro vás pár tipů, jak na ně, aniž byste si příliš ublížila.
Všude se dočítáme, že lákavé diety "Deset kilo za týden" ničí zdraví a vedou jenom k jo-jo efektu. Jenže vy potřebujete rychle shodit. Aspoň dvě kila, ale ještě raději pět. A to do tří dnů - protože ON se má vrátit z dlouhé cesty nebo vás pozval na dovolenou a co vy tam v plavkách s panděrem a stehnisky? Nebo se blíží důležitý večírek a vaše oblíbené koktejlky jsou bohužel šestatřicítky, zatímco vaše tělo se povážlivě blíží čtyřicítce... Důvodů může být sto a jeden.

Když se rozhodnete pro jakoukoli rychlodietu, musíte počítat s tím, že pro tělo to bude v každém případě drastický zásah a že ho to dostane z energetické rovnováhy. Efekt nebude dlouhodobý. Náš systém je totiž velice inteligentní. Podle tradiční čínské medicíny se proti každé nerovnováze bouří a mobilizuje síly na její vyrovnání - snaží se neustále o harmonii dvou protichůdných energií, pasivního jinu a aktivního jangu.

Takže když budete tři dny o rybízové šťávě, shodíte vcelku rychle pár kilo, ale až vaši odtučňovací kúru dokončíte, zjistíte, že máte šílenou chuť na chleba se špekem nebo tatranku. To vám tělo dává jasný signál, co potřebuje. A až se chlebů se špekem nebo tatranek přejíte, do večera máte kila z třídenního "rybízobraní" zase zpátky. Pakliže nad tím mávnete rukou, protože už je dávno po důležitém rande nebo večírku, je to v pohodě a dieta splnila svůj účel. Chcete-li si ovšem štíhlost udržet, zvolte raději rozumnější a tedy i dlouhodobější dietní program - třeba zázračnou makrobiotiku nebo proslulou dělenou stravu.

Začněme tím nejradikálnějším - kdo by neznal starý vtip o paní, která si zakoupí za velké peníze návod na hubnutí a najde uvnitř svitek s obřím nápisem NEŽER!

Půst funguje spolehlivě. Když se praktikuje rozumným způsobem, ve vhodnou dobu a vhodně se na něj naváže, má dokonce velice blahodárné a detoxikační účinky pro celý organismus. Doporučujeme ho zpočátku vyzkoušet jednou či dvakrát měsíčně, ideálními dny na čištění je úplněk a novoluní. Rozhodnete-li se pro úplný půst, začněte jednodenním programem. Během dne pijte pouze vodu bez bublinek, když ji snesete, je lepší vlažná než studená. Vynechte i čaj - když dáte do žaludku byť jen slabý čaj, už tráví a efekt půstování není takový, jako když budete jen o vodě. K půstování si rozhodně vyberte den, který nebude hektický. Ve svém rozvrhu počítejte s odpočinkem, více spěte, lehce si zacvičte, třeba jógu nebo tai-či. Jděte spát se slepicemi.

Během jednodenního půstu se dá shodit až 1,5 kg. Co se týče dlouhodobého udržení si váhy, důležitější než půst samotný je, jak na postní den navážete. Snažte se druhý den nevrhnout do spíže a nesníst, na co přijdete. Nejlepší je pokračovat lehce - druhý den po půstu si dát k snídani ovesnou nebo rýžovou kaši, ideální je neslazená, k ní pár kousků vařené zeleniny - mrkve, brokolice či červené řepy. Kdyby se vám podobná kombinace zdála na váš vkus příliš zdravá, vylepšete si kašičku rýžovým sirupem, kokosem, hrstkou hrozinek nebo sušených meruněk.
Když se vám postění zalíbí, je dobré si pravidelně zařadit jeden postní den každý týden - dělá to s postavou zázraky a opravdu se dá shodit během měsíce až pět kilo.

OVOCNÁ PRVNÍ POMOC

Fungují i rychlohubnoucí jednodenní ovocné diety. K nim je ideální použít vždy ovoce čerstvé, nejlépe sezonní a místní. V zimě jsou proto vhodnější jablka než citrusy. Můžete vyzkoušet rychlou jednodenní džusovou dietu. Skvělé je si vymačkat vlastní džusy, když nemáte možnost, kupte si kvalitní džus bez cukru, dobré přírodní najdete v Albiu. Každé čtyři hodiny vypijte skleničku džusu, mezitím se snažte pít hodně vody bez bublinek.
Tato dieta je vhodná během teplých dnů nebo o dovolené v tropech - ovocné šťávy totiž ochlazují, takže si během ovocného dietního dne u nás přibalte do tašky o svetr víc. (420 kcal, úbytek až 1,5 kg za den)

RÝŽOVKA

Skvěle funguje také dvoudenní rýžová dieta, pročistí vás i zeštíhlí. První den si k snídani rozvařte jednu střední misku bílé rýže a posypte ji upraženým sezamem nebo slunečnicovými semínky. K obědu si dejte střední misku doměkka uvařené rýže basmati natural, můžete přidat vařenou zeleninu, trošku kvalitní sójové omáčky bez chemických přísad Tamari nebo Johnsen Shoyu (koupíte v biopotravinách), zeleninu můžete uvařit nebo jemně orestovat na olivovém či sezamovém oleji s trochou tofu natural, labužníci nechť zkusí tofu uzené či marinované. K večeři si připravte jednoduché závitky z rýžového papíru, který na chvilinku namočíte, až se dá rolovat, a do něj naplníte směs na oleji orestovaného bílého zelí a mrkve. Závitky dodělejte cca dvacet minut v hrnci na pařníku. (800 kcal, úbytek až 2 kg za dva dny)

BÁJEČNÉ TŘI DNY NA ZELENINĚ

Třídenní zeleninová dieta funguje docela spolehlivě. První den posnídejte 150 ml rajčatové nebo mrkvové šťávy, dvě grilovaná rajčata s bazalkou a dva celozrnné toasty s pomazánkovým máslem. K obědu si dejte zeleninovo-žampionové rizoto na olivovém oleji, vynechte ovšem sýr na posypání! K večeři vydlabejte cuketu, naplňte ji cibulkou, chilli či vařenými fazolkami adzuki.

Druhý i třetí den k snídani opět 150 ml zeleninové šťávy, ta z černé ředkve nepatří sice k chuťovým favoritům, proto je pouze pro odvážné povahy, ale úžasně pročistí tělo. Dejte si toast, fazolky, vařenou kukuřici. K obědu druhý den zkuste rajskou polévku a zeleninový sendvič v celozrnné bagetě, třetí den brokolicovo-bramborovou kaši na lžičce rostlinného másla a česneku. Oba dny můžete přidat jakoukoli zeleninovou polévku. K večeři si uvařte buď zeleninovou čínu, nebo rýžové nudle se zeleninou. (59 kcal, úbytek 2-3 kg)

LUXUSNÍ DIETKA

Skvěle zabírá pětidenní Sushi dieta - ta má navíc i výhodu, že ji budete držet s velkou chutí. Doma k snídani si udělejte rýžovou kaši s bílým misem, k obědu libovolné sushi, můžete pojíst i více kousků. K večeři miso polévku se zeleninou s mořskými řasami. Aby se vám syrové ryby nepřejedly a nezačaly navěky zajídat, doporučujeme střídat různé druhy těchto japonských pochoutek - s krevetami a dalšími druhy darů moře, nezapomínejte ani na možnost vegetariánského sushi a zařaďte ho do vašeho pětidenního programu. (600 kcal, úbytek až 4 kg za týden)

Jakoukoli dietu kombinujte s pohybem, ale pozor, během dietování se nemusíte zrovna strhat - zajděte na vláčnou hodinu jógy nebo pilates, zatancujte si, místo jízdy autem vyrazte pěšky a místo výtahu si proběhněte schody.

Cítíte-li se být při síle i během diety a potřebujete opravdu nutně rychle shodit, zajděte na bikram jógu. Co neshodíte dietami, tam rozhodně vypotíte! Více informací najdete na internetové stránce www.bikramjoga.cz.

Rychlá ovocná dieta

16. července 2008 v 14:52
Je jednoduché zhubnout 2-3 kg za tři dny, pokud budete dodržovat jednoduchou dietu - jí se 5x denně, vždy porce ovoce, plus dvě porce mléčného výrobku denně. Jak na to?

Třeba takto:

Snídaně - jablko (můžete nastrouhat a přidat skořici a sladidlo)
Svačina - meloun, hruška
Oběd - banán a nízkotučný jogurt
Svačina - opět jablko
Večeře - hroznové víno a pár lžic tvarohu.

Vichy Krém na strie prevence-korekce

10. července 2008 v 17:27
Krém určený pro odbourání stri
Kvalitní přípravek na redukci strií by měl být vláčný,na bázi gelu a parfemovaný příjemnou vůní. Krém na strie je prevencí, která zabráňuje vzniku strií, omezuje již viditelné strie ve všech atributech. Pečuje jak o zdravou barvu pokožky, tak i o epidermální buňky.
Příznaky výskytu strií
Pokud dlouhodobě trpíte určitými hormonálními změnami, jako jsou např. puberta, změna váhy či těhotenství, může se stát, že se na dolních partiích kolem hýždí začnou tvořit táhlé, úzké, narůžovělé praskliny s bílými místy umístěné jedna vedle druhé. V tomto případě se jedná o strie.
Použití
Doporučuje se denně gelem mazat partie s výskytem strií (zpravidla větší svalové hmoty po celém těle).
Stavba látek
 • okurkový olej (osvěžuje,vypíná kůži)
 • karitové máslo (regeneruje lipidy, zjemňuje)
 • glycerin - hydratuje
 • silicium + hydroxyprolin - zpevňuje, má na starosti již existující strie
 • termální voda z oblasti Vichy - zklidňuje
Cena:
547 Kč s DPH
__________________________________
No trošku dražší.. ale našla jsem na to na netu skvělé recenze :)

Dietní rady pro boubelky!

5. července 2008 v 16:05 | Dana Sobotová | http://wanda.centrum.cz/
A dost! S tou váhou prostě musíte hnout - samozřejmě že směrem dolů… Ještě než se ale pustíte do drastických diet, přečtěte si pár dobrých rad.

Rodí se posilovny pouze pro ženy!

5. července 2008 v 15:56 | Markéta Maříková | http://wanda.centrum.cz/
Chcete něco udělat se svou postavou? Co takhle zkusit posilovnu? Že je to jen mužský »sport«? To přece není pravda! Divila byste se, kolik žen už se do zapocených fitcenter vydává.
http://www.opushotel.com/images/generic%20internal/opus_fitness%2002.jpg

Pravidelná aktivita zlepšuje...

3. července 2008 v 12:42 | http://www.zdravi-hubnuti.cz/
Dostaňte se rychle do formy díky tomu, že do vašeho programu přidáte pohyb.
Pravidelná aktivita zlepšuje výsledky v oblasti hubnutí. Ideální je kombinovat aerobickou činnost (jako je chůze, plavání a jízda na kole) s posilováním, které zlepší stav vaší svalové hmoty a dostane vás do formy.
Kalorie spálené za hodinu u různých činností u jednotlivců vážících 45, 68 a 90 kg
ČINNOST
45 KG
68 KG
90 KG
Golf s vozíkem
168
252
336
Pomalá chůze
192
288
384
Zahradničení/intenzivní domácí práce
216
324
432
Golf (nošení holí)
264
396
528
Stroj imitující schody (všeobecné)
288
432
576
Plavání (všeobecné, mírně namáhavé)
288
432
576
Tenis (všeobecné)
336
504
672
Jízda na kole (rotoped, mírně namáhavá jízda)
336
504
672
Běh (1 km za 6 minut)
480
720
960
Plavání (kolečka, intenzivní)
480
720
960

Rotoped a hubnutí

3. července 2008 v 12:28
Dneska jsem se rozhodla, že 6 dní v týdnu budu dělat nějaký sport.. a budu to kombinovat.. jedním z nich je rotoped... chtěla jsem vědět jestli se dá s rotopedem zhubnout.. a našla jsem zajímavou diskuzi na http://www.doktorka.cz/.. a tak sem dávám jeden příspěvek, který mě zaujal:

Hanča:

Hubnutí na rotopedu opravdu funguje, vyzkoušela jsem na sobě. Zpočátku je úbytek větší a postupně se zmenšuje, je i období, kdy se zastaví, ale je potřeba pokračovat a nevzdávat to. Já jezdím na rotopedu už 2 roky, vždy 2 dny a 1 den pauza. Opravdu se snažím dodržovat pravidelnost, nejezdím jen když mně něco bolí nebo jsem nemocná nebo se mi to z nějakého důvodu nehodí. Vůbec to nevadí, tělo si odpočine a načerpá více síly, ale pak se opět vrátím k pravidelnosti. Dnes už mně to baví a na ten pohyb se těším. Zhubla jsem 26 kilo a okolí se nestačí divit. Mám nastavenou lehčí zátěž. Začínala jsem na 30 minutách a nyní jezdím 65 minut. Je potřeba u toho hodně pít. Nezůstane na mně suchá nitka, ale potom ten pocit, že jsem to zvládla je skvělý.
http://data.czechtourism.com/aktivity/foto/2007-03-06-1452-fitness-a-sport-vrchlabi/SPINNING_detail_slexny.jpg

Pravidla správného cvičení

5. června 2008 v 11:34 | Hayden
Souhrn informací ze serverů: www.aerobics.cz; www.marianne.cz; www.istob.cz
1. DOSTATEČNÁ INTENZITA
Tepová frekvence se v klidu pohybuje kolem 70 - 75 tepů/min. Aby cvičení splnilo svůj cíl (docházelo ke zlepšení fyzické kondice a spalování tuků) měla by být intenzita cvičení taková, aby nám tepová frekvence stoupla na 130 - 140 tepů/min, během lekce může stoupnout i na 150 - 170 tepů/min. (i několikrát), ale neměla by se dostat pod hranici 120 tepů/min. Maximální tepovou frekvenci si každý můžeme spočítat, když od hodnoty 220 odečteme svůj věk.
2. DÉLKA CVIČENÍ
Naše tělo začíná využívat tukové zásoby jako zdroj energie až po 30 minutovém, dostatečně intenzivním cvičení. Pokud si půjdete na pár minut zajezdit na rotoped či na 10 minut zaběhat, uděláte pro své tuky nebezpečnou výpravu. Pouze se zahřejete, posílíte kardiovaskulární systém. Je důležité dodat, že na pohyb reaguje každý organismus jinak, svou roli také hraje genetika, takže stejný cvičební program nebude mít tytéž účinky u každého člověka.
3. PRAVIDELNOST
Pokud nebudete cvičit pořádně a často, je to jen ztráta času. Stanovte si určitý cíl, optimální frekvence je 2krát až 3krát týdně. Našemu tělu velmi prospějeme tím, že sporty trochu prostřídáme - lyžování, bruslení, plavání, jízda na kole, běh apod. Organismus si nezvykne na stereotyp, nedojde k tzv. adaptaci na zátěž a neustále tak můžeme svou výkonnost zvyšovat. Jednou týdně byste si měli dopřát posilovací trénink. Tím, že budete partie formovat, svaly se smrští a budou vypadat menší. Čím více svalové hmoty vybudujete, tím více se změní tvar vašeho těla a tím rychleji vám také začne metabolismus pomáhat dlouhodobě udržet nižší hmotnost. Můžete ale cvičit každý den kdekoliv a kdykoliv. Nepotřebujete k tomu ani speciální nářadí. Takže - místo jízdy tramvají se raději projděte, nepoužívejte výtah a schody vždycky vyjděte pěšky.
4. ROZVIČUJTE SE
Rozehřátí by vám mělo zabrat asi deset minut, dokud necítíte, že jste rozehřátá.
5. SPRÁVNÉ TECHNICKÉ PROVEDENÍ CVIKU
Špatně technicky prováděný cvik může mít nedozírné následky. Měli byste dodržovat tyto zásady: rovná záda; zpevněné břišní svaly, tak, že při cvičení budete pupík vtahovat směrem k páteři; uvolněná ramena; kolena mírně pokrčená (obzvlášť při posilování s činkami ve stoje by kolena nikdy neměla být zcela napnutá).
6. POČÍTEJTE
V posilovací soustavě dělejte vždy 12 opakování po dvou kolech. Při rozhodování, jak těžké závaží se pokoušet zvládnout, mějte na paměti, že po dvanácti opakováních byste měli cítit únavu. Možná jste zvyklí mezi jednotlivými sadami cvičení odpočívat, ale nedělejte to. Provádějte cvičení buď rychle, nebo kombinujte aerobní a posilovací cvičení: zařaďte mezi posilovací série 30 vteřin běhu na místě.
7. SPRÁVNĚ OBUTÍ A OBLEČENÍ
Bohy musí mít dostatečné vypolštářování tak, aby byly schopné absorbovat 2 - 5ti násobný náraz váhy vašeho těla; při každém dopadu nohy musí být dostatečně stabilní a s boční podporou, aby vyhověli nejrůznějšímu směru pohybu; měly by být s pevným vrškem, aby chránily nohu a kotník při pohybech ze strany na stranu. Pokud si nechcete kupovat boty speciálně na každý druh sportu, kupte si boty na cross-training, které jsou vyrobeny pro víceúčelové sporty. Počítejte s tím, že kvalitní obutí vás bude stát 2 000 Kč a výš.
Oblečení by mělo být pohodlné. Mělo by sát pot a mělo by být prodyšné.
8. SPRÁVNÝ PITNÝ REŽIM
Měli byste vypít alespoň 2 - 3 litry tekutin denně, nejlépe neslazené, nealkoholické nápoje. Když jdete na cvičení, nikdy si nezapomínejte vzít láhev s sebou. Při pohybu se potíte, váha může ukázat úbytek, ale to není ztráta tuku, jde pouze o odvodnění. Tělu musíte ztrátu tekutin nahradit.
 
 

Reklama