Jak zhubnout rychle a zdravě?

1. srpna 2008 v 10:00 |  Tips
(sice je tohle článek situovaný na začátek roku.. ale newadí:P)

Svátky obžerství, v něž se bohužel někdy poslední dny roku proměňují, jsou pryč a honemm je potřeba srovnat váhu. S další dírkou na pásku ještě počkejte, pokuste se raději zhubnout - ale chce to začít včas, nejlépe dnes! Jestli potřebujte krutou motivaci, nahlédněte do "letního" šuplíku vašeho šatníku: Až odložíte kabáty a huňaté svetry, které zatím skrývají nějakou tu novou oblinku získanou o vánočních svátcích, jak budete vypadat v plavkách?
Jelikož mnozí z nás mají velmi kladný vztah k jídlu, nedokáží držet sebeosvědčenější dietu. Pak závidí všem, kteří to dokážou a ty kterým se podařilo pomocí diety zhubnout hluboce obdivují. Někdy však nevhodně zvolená dieta může napáchat na našem organizmu více škody než užitku.
Hubnout se musí umět
Při velkém úbytku váhy v krátkém časovém úseku se kromě fyzických obtíží např. bolestí žaludku, či nehezkých převisů kůže, často objevují i problémy psychické. Aniž si to člověk uvědomí, je nevrlý, náladový a přecitlivělý. Tuto náladu pak přenáší na své okolí, kolegy v práci a rodinu. Pokud je v tomto období vystaven nějakému stresu, může se i takzvaně nervově zhroutit. Mnohem bezpečnější cesta je změna jídelního lístku, omezení množství konzumovaných potravin a hodina pohybu denně. Úbytek váhy bude sice pozvolnější, ale naše tělo, zejména kůže neztratí svou pružnost a bude se přizpůsobovat novým rozměrům.
Vhodným pohybem nemusí být jen jízda na kole či běh, ale stačí i hodinová procházka. Aby jste zvýšili účinky procházky, pohybujte i rukama. Vaši denní potřebu kalorií zjistíte vynásobením vaší váhy koeficientem 27. Například pro váhu 80 kg - 2160 kcal. Pokud zkonzumujete více než je doporučeno, nezbývá vám než přebytečné kalorie nějak spálit.
Spotřeba kalorií
jogging - běhání10,0 kcal / min.600 kcal / h
plavání5,0 kcal / min.300 kcal / h
jízda na kole3,3 kcal / min.200 kcal / h
Běhání spotřebovává nejvíce energie, ale hodně zatěžuje nohy, lýtka, klouby. Proto je dobré zvláště ze začátku, mít mezi běháním tak dva dny přestávku.
Nic není zakázáno!
Správný výběr potravin je velmi důležitý. Potraviny můžeme rozdělit do 6 skupin, nic není zakázáno. Podíl jednotlivých skupin se liší. Tyto podíly by měly být přibližně:
30 % Zelenina, saláty, luštěniny, ovoce. Konzumujte ovoce a zeleninu, ideální množství je dohromady asi 600 g.
27 % Celozrnné pečivo, těstoviny, rýže, brambory, ovesné vločky, müsli a ostatní obilné výrobky. Denně 5 - 7 plátků chleba, müsli, ovesné a obilné vločky. Rýži, těstoviny a brambory jezte jako hlavní jídlo, namísto přílohy.
18 % Nápoje. Denně minimálně 1,5 lt tekutiny, nejlépe minerálka, ovocný a bylinkový čaj, ovocné a zeleninové šťávy, nebo směsi šťáv s minerálkou.
10 % Mléko a mléčné výrobky. Denně cca 1/4 l188; lt netučného mléka, jogurtu, kefíru nebo tvaroh, a cca 3 plátky nízkotučného sýru. 10 % Ryby, maso, uzeniny a vejce. Jednou až dvakrát týdně mořskou rybu, týdně asi 300 až 600 g libového masa a libové uzeniny. Týdně maximálně 2 3 vejce.
5 % Tuky a oleje. Denně nejvýše 40 gr roztíracích tuků a tuků na vaření. Např. 2 lžíce másla, nebo margarínu a 2 lžíce vysoce kvalitního rostlinného oleje.
Podle těchto údajů si každý může sestavit jídelní lístek podle své chuti a podle své potřeby kalorií, aniž by drasticky měnil své návyky a chutě. Nejlepší na tom všem je, že hubnete zdravě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama