Pravidla při dietě: dodržujete je?

25. května 2008 v 15:47 | Jana Brožová | http://wanda.centrum.cz/ |  Tips
Hubneme a daří se nám shazovat nadbytečná kila. Radujeme se a těšíme se na konečný výsledek, se kterým budeme spokojeni. Je to však »běh na dlouhou trať« a neměli bychom zapomínat na to, že při dietě můžeme své tělo také šidit.
Pozor na diety!
I když to hned nepocítíme, mohou našemu tělu začít chybět některé složky potravy, které jsme před dietou běžně ve stravě přijímali. Nemusíme jejich nedostatek pocítit hned, ale klidně až po delší době. Co by tedy nemělo v jídelníčku a potravě během těhotenství zaručeně chybět?
Máte dostatek bílkovin?
Potrava by v každém případě měla obsahovat dostatek proteinů (čili bílkovin), zvláště, vykonáváte-li namáhavou práci či jste kvůli zvýšeném efektu hubnutí zařadili do svého programu také náročné fyzické cvičení. Při jejich nedostatku může docházet k ochabování svalstva, otokům, chudokrevnosti a také k oslabení imunity.
Ani bez cukrů to nejde!
Karbohydráty (čili sacharidy) tělo zkrátka potřebuje, aby mohlo fungovat. Ovšem jde o to, po jakých sacharidech sáhnete. Rozhodně by to neměly být ty v sušenkách, bílém pečivu apod. Vhodným zdrojem tak jsou například tmavé pečivo, obiloviny, těstoviny, brambory, luštěniny, ovoce či zelenina.
Zázračné mastné kyseliny
Ani bez tuků se tělo neobejde. Mělo by je však přijímat v podobě tzv. nenasycených mastných kyselin. Jejich dobrým zdrojem mohou být kupříkladu mořské ryby, některá zelenina či semena.
Pijte, pijte, pijte!
Aby tělo mohlo správně fungovat, potřebuje také dostatek tekutin. Dodržování pitného režimu (alespoň dva až tři litry tekutin denně, stop ale kávě či alkoholu - samozřejmě že jeden šálek nebo sklenička neuškodí, ale přehánět by se to nemělo) je nutné, jinak nemůže správně probíhat látková výměna a čištění organismu. Nezapomeňte také na dostatečný příjem vitaminů a minerálů. Jejich nejpřirozenějším zdrojem jsou čerstvé ovoce a zelenina.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama